Raportowania ESG w kontekście dyrektywy CSRD – jak się przygotować
Implementacja przepisów unijnych do polskiego porządku prawnego wprowadziła szereg nowych obowiązków dla podmiotów objętych obowiązkiem raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Implementacja przepisów unijnych do polskiego porządku prawnego wprowadziła szereg nowych obowiązków dla podmiotów objętych obowiązkiem raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Wzrost zainteresowania spowodowany jest rosnącą świadomością wagi kwestii środowiskowych, zrównoważonego rozwoju i realności światowego kryzysu klimatycznego oraz z wynikającą z niej polityką rządów, presją interesariuszy i inwestorów instytucjonalnych. Dyrektywa CSRD (dyrektywa 2022/24646), która weszła w życie w styczniu 2023 r., zmieniła wymogi sprawozdawcze określone w dyrektywie NFRD (dyrektywa 2014/95/UE7), która została przyjęta w 2014 r. i weszła w życie w 2017 r. Po transpozycji do polskiej ustawy o rachunkowości, zmiany regulacyjne nowej dyrektywy, rozszerzają zakres NFRD i wprowadzają bardziej szczegółowe i ambitne wymogi sprawozdawcze dla objętych nią spółek. Rozszerzają również zdecydowanie krąg tych spółek.
W tym artykule omówimy kwestie, które poruszają nowe regulacje: zakres spółek objętych raportowaniem, terminy, w jakich dyrektywa będzie wchodzić w życie oraz kluczowe kroki, jakie firma powinna podjąć, aby właściwie przygotować się do raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.
CSRD objęte są:
∑ wszystkie spółki notowane na rynku regulowanym w UE, w tym MŚP (z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta