Wycena aktywów finansowych
Regulacje MSSF 9 są ważne szczególnie dla jednostek sektora finansowego, takich jak banki czy zakłady ubezpieczeń. Wejście w życie MSSF 9 wpłynęło również na sprawozdania innych jednostek stosujących międzynarodowe standardy. Aktywami finansowymi występującymi we wszystkich jednostkach są bowiem należności handlowe.
Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 9 Instrumenty finansowe (dalej MSSF 9, standard) określa wymogi ujawniania i wyceny aktywów finansowych, zobowiązań finansowych i niektórych kontraktów kupna lub sprzedaży niefinansowych składników majątkowych. Zastąpił on Międzynarodowy Standard Rachunkowości 39 Instrumenty finansowe. Ujmowanie i wycena (dalej MSR 39). Standard stosuje się w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 r. i później.
MSSF 9 istotnie zmienił sposób klasyfikacji aktywów finansowych i jest ściśle powiązany z klasyfikacją sposób wyceny. Rewolucyjną zmianą była również zmiana sposobu rozpoznawania utraty wartości aktywów finansowych, czyli przejście z modelu strat poniesionych na model strat oczekiwanych.
Klasyfikacja i wycena aktywów finansowych
Zgodnie z paragrafem 4.1.1. standardu składnik aktywów finansowych klasyfikuje się biorąc pod uwagę dwa kryteria:
∑ model biznesowy jednostki w zakresie zarządzania aktywami,
∑ charakterystykę przepływów pieniężnych dla tego składnika aktywów wynikający z umowy.
Klasyfikacja determinuje wycenę aktywów finansowych po początkowym ujęciu. Możliwe sposoby wyceny to:
∑ wycena w zamortyzowanym koszcie,
∑ wycena w wartości godziwej przez inne całkowite...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta