Handel urlopem jest zakazany
Nawet jeśli pracownik jest zainteresowany tym, żeby w zamian urlopu wypoczynkowego otrzymać ekwiwalent pieniężny, pracodawca nie może zgodzić się na takie rozwiązanie.
∑ Chciałbym zawrzeć z pracownikiem umowę sprzedaży urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie ma rodziny, ma do spłaty duży kredyt, potrzebuje pieniędzy. Chcę pójść mu na rękę. Jak napisać umowę sprzedaży urlopu wypoczynkowego, aby była skuteczna? – pyta czytelnik.
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest prawo do wypoczynku, który zapewniają m.in. przepisy o urlopach wypoczynkowych. Ta zasada jest zapisana nie tylko w kodeksie pracy, ale też w art. 66 ust. 2 Konstytucji, który stanowi, że pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów wypoczynkowych.
W myśl art. 152 § 1 k.p. pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Podstawową przesłanką roszczenia o urlop jest istnienie stosunku pracy. Wypłata ekwiwalentu pieniężnego jest dopuszczalna w sytuacjach ściśle określonych przepisami prawa (art. 171 k.p.), jednak roszczenie to jest surogatem urlopu, a zatem nie może być odmiennie traktowane (wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 1980 r., I PRN 100/80). Urlop wypoczynkowy – ze względu na cel, jakiemu służy – powinien być udzielany w naturze, co dotyczy też urlopów zaległych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta