Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odbudowanie domu trudniejsze niż się wydaje

28 grudnia 2023 | Raporty RZ | Mirosław Ochojski

PRAWO | Odszkodowanie zwykle nie wystarcza na odtworzenie domostwa.

prokurent, Kancelaria Prawna INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.

przewodniczący rady Fundacji INLEGIS

Wśród kilkudziesięciu tysięcy przypadków wywłaszczeń, które każdego roku spotykają w Polsce właścicieli nieruchomości, wywłaszczenia domów mieszkalnych nie są częste. Do tego ryzyko nagłośnienia sprawy przez media sprawia, że nieruchomości zamieszkane traktuje się z nieco większą ostrożnością.

Zgodnie z prawem inwestor może żądać wydania nieruchomości z chwilą przejścia na niego prawa własności, tj. kiedy decyzja dokonująca wywłaszczenia stanie się ostateczna. W przypadku nieruchomości zamieszkanej prawo przewiduje termin dodatkowych 120 dni na przeprowadzkę. Ale jest wyjątek: instytucja rygoru natychmiastowej wykonalności. Jest on nadawany zwłaszcza wtedy, gdy wywłaszczenie dokonywane jest na podstawie tzw. specustaw.

Powszechnie nadużywany przy nich rygor sprawia, że nawet w przypadku rodzin z dziećmi inwestor może żądać natychmiastowego wydania nieruchomości. Musi jedynie zapewnić jej mieszkańcom lokal zastępczy. Każda sprawa ma inny przebieg. Wiele zależy od bieżących potrzeb inwestora oraz poziomu kompetencji i empatii konkretnego urzędnika.

Ile można zarobić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12759

Wydanie: 12759

Spis treści

Reklama

Zamów abonament