Od zastoju do gorączki – taki był rok 2023 na rynku mieszkaniowym
Nowe mieszkania w 2023 roku zdrożały średnio od 10 proc. w Łodzi i Bydgoszczy do 25 proc. w Krakowie i Trójmieście. W przyszłym roku drożyzna może wyhamować.
Od stycznia do listopada br. na dziesięciu największych rynkach mieszkaniowych (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź, Katowice, Bydgoszcz, Lublin, Szczecin) deweloperzy sprzedali ok. 58,1 tys. mieszkań – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. Wynik za cały rok może wynieść 64–65 tys. lokali. W ub.r. sprzedano ich 40,8 tys. – Tegoroczna sprzedaż może być więc większa nawet o 60 proc. – szacuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Coraz drożej
CBRE bierze pod lupę siedem największych rynków. – Sprzedaż może przekroczyć nawet 56–57 tys. mieszkań, zwłaszcza jeśli w końcówce roku uaktywnią się osoby, które w ostatniej chwili będą chciały złożyć wniosek o „Bezpieczny kredyt 2 proc”. („Bk 2 proc.”) – wyjaśnia Agnieszka Mikulska, ekspertka CBRE. – To będzie o ponad 30–40 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta