Od decyzji do uzyskania odszkodowania daleka droga
PYTANIA | Wywłaszczenie zwykle odbywa się bez negocjacji i czynnego udziału strony.
prokurent, Kancelaria Prawna INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.
przewodniczący rady Fundacji INLEGIS
Wywłaszczane osoby, które szukają pomocy w niepokojącej i nowej dla siebie sytuacji, zadają wiele pytań. Nic dziwnego: świadomość prawna jest w Polsce niska, a w przestrzeni publicznej krążą liczne plotki. Niektóre z nich są groźne społecznie. Jakie pytania słyszymy najczęściej?
∑ Na czym polega wywłaszczenie?
Wywłaszczenie nieruchomości to pozbawienie lub ograniczenie prawa do nieruchomości, wykonane w formie przymusu państwowego. Do wywłaszczenia dochodzi na skutek wydania decyzji administracyjnej przez właściwy organ, tj. starostę lub wojewodę.
Należy pamiętać, że wywłaszczenie nie wymaga zgody dotychczasowego właściciela, w większości przypadków nie jest poprzedzane negocjacjami, a jego przeprowadzenie jest możliwe bez czynnego udziału strony.
∑ Jak się przygotować do wywłaszczenia?
Niestety, planowanie przebiegu zdarzeń w toku wywłaszczenia jest trudne. Inwestor realizuje kolejne kroki zgodnie ze swoimi potrzebami, a od momentu wszczęcia postępowania w stosunku do właściciela nieruchomości do czasu wydania decyzji administracyjnej i obowiązku wydania nieruchomości wszystko toczy się bardzo szybko.
Z pewnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta