Wilki będą słabiej chronione
Komisja Europejska zaproponowała obniżenie statusu ochronnego wilka w konwencji berneńskiej. Zwierzęta te mogą przez to stracić ochronę, obejmującą choćby zakaz polowań.
Jak podaje Agencja Reutera, jeżeli Unia Europejska przystanie na propozycję KE rozluźniającą obowiązujące dziś zasady, wilki mogą stracić status gatunku ściśle chronionego. Powód? Rosnąca na kontynencie populacja tych drapieżników oraz stwarzane przez nie zagrożenie.
Obecnie żyjące na terenie Unii wilki są gatunkiem ściśle chronionym na mocy dyrektywy siedliskowej UE oraz konwencji berneńskiej. Oznacza to, że łapanie i zabijanie tych zwierząt jest surowo zabronione. Wyjątkiem są jedynie sytuacje, w których dochodzi do zagrożenia życia bądź zdrowia ludzi oraz zwierząt gospodarskich. Zasady te mogą jednak za jakiś czas się zmienić. Komisja Europejska zaproponowała bowiem obniżenie statusu ochronnego wilka w konwencji berneńskiej.
Realne zagrożenie
Jeśli status zostanie obniżony ze „ściśle chronionego” do „chronionego”, zwierzęta te częściowo stracą dotychczasową ochronę. Dostosowanie statusu ochronnego wilka w konwencji berneńskiej, które Radzie ds. Środowiska zaproponowała Komisja Europejska, wymaga jednak większości kwalifikowanej w Radzie UE ds. Środowiska. Konwencja berneńska zbierze się dopiero w listopadzie 2024 r. Umawiającymi się stronami są m.in. UE i jej państwa członkowskie.
Decyzja w sprawie zmiany statusu ochronnego wilków należy do państw członkowskich. Po przyjęciu wniosek zostanie przedłożony przez UE stałemu komitetowi konwencji berneńskiej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta