Grunty rolne i leśne gorzej wyceniane
OPERATY | Nowa interpretacja zasady korzyści prowadzi do pokrzywdzenia wywłaszczonych. Joanna Nogala radca prawny Kancelaria Prawna INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.
Inwestycje celu publicznego powstają w całej Polsce, w różnych lokalizacjach. Te największe planowane są zazwyczaj na terenach niezurbanizowanych: gruntach rolnych lub leśnych.
Jak pozyskać grunty, na których taka inwestycja może być realizowana? Zazwyczaj poprzez wywłaszczenie. Ewentualny brak zgody właściciela nie ma znaczenia – większości inwestycji nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności, co stawia inwestora w bardzo uprzywilejowanej pozycji. Do tego inwestor publiczny nie jest zainteresowany tym, by właściciele nieruchomości brali aktywny udział w postępowaniu dotyczącym wywłaszczenia. W efekcie częste są przypadki, gdy pierwszym symptomem świadczącym o wywłaszczeniu pod inwestycję jest nagłe pojawienie się na czyimś polu robotników z ciężkim sprzętem budowlanym. Wywłaszczani w taki sposób rolnicy pytają więc: Czy to jest zgodne z prawem?
Jak przebiega wywłaszczenie
Procedura wywłaszczenia na cel publiczny i ustalenia odszkodowania odbywa się w postępowaniu administracyjnym, w trybie gabinetowym. Zazwyczaj na wniosek inwestora odpowiedni organ wydaje decyzję lokalizacyjną. Rygor natychmiastowej wykonalności sprawia, że inwestor może wejść na daną nieruchomość i rozpocząć na niej prace już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta