Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomoże prawnik, rzeczoznawca majątkowy, a czasem geodeta

28 grudnia 2023 | Raporty RZ | Mirosław Ochojski

OBRONA | Angażując specjalistów, warto kierować się wartością wywłaszczanej nieruchomości.

prokurent Kancelaria Prawna INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k.

przewodniczący rady Fundacji INLEGIS

Do wywłaszczenia nieruchomości trudno się dobrze przygotować. Większości osób przydarza się to najwyżej raz w życiu. Najczęściej właścicieli zaskakują decyzje z rygorem natychmiastowej wykonalności. Bywa, że ich pierwszym objawem jest pojawienie się na gruntach ciężkiego sprzętu budowlanego. Kolejnym dużym zaskoczeniem jest to, że inwestor oczekuje opróżnienia domów w terminie 30 dni – czyli z reguły przed ustaleniem i wypłatą odszkodowania. Gdy dochodzi do kontaktu z organami, barierę stanowi prawnicza terminologia stosowana w urzędowych pismach i brak znajomości przepisów prawa odnoszących się do wywłaszczeń. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Wiedza to podstawa

W sytuacji, gdy możemy spodziewać się wywłaszczenia, warto zacząć od zdobywania wiedzy. Pozwoli to później lepiej, bo świadomie, reagować na to, co przyniesie przyszłość. Przede wszystkim zacząć należy od poznania przepisów prawa. Użyteczna będzie zwłaszcza uważna lektura tzw. specustaw, ustawy o gospodarce nieruchomościami i rozporządzenia o zasadach wyceny itp....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12759

Wydanie: 12759

Spis treści

Reklama

Zamów abonament