Badania trzeźwości pracowników z problemami
Przepisy nie regulują, jak postępować wobec pracownika w oczekiwaniu na wynik badania na obecność alkoholu w jego krwi z policji. Nie wskazują też, co robić, gdy pracownik tłumaczy pozytywny wynik narkotestu przyjmowaniem leków.
Od kilku miesięcy firmy mogą samodzielnie testować swoich pracowników na obecność alkoholu lub niektórych narkotyków. Przepisy nie są niestety doskonałe i od samego początku pojawiają problemy związane z samymi badaniami i wyciąganiem konsekwencji względem nietrzeźwych pracowników.
Co robić, jeśli pracownik zażądał wezwania policji po pozytywnym wyniku badania przeprowadzonego przez firmę? Czy musimy czekać na wynik badania zleconego przez policję, aby zwolnić pracownika? Czy przez ten czas możemy nie dopuszczać go do pracy? A co jeśli pracownikowi wyszedł pozytywny narkotest, ale przekazał nam informację, że to przez leki, które stale przyjmuje? To tylko niektóre pytania, na które kodeks pracy nie zawiera odpowiedzi.
Policyjne badanie
Obowiązujące od lutego 2023 r. przepisy kodeksu pracy przewidują, że pracownik może zażądać przeprowadzenia badania trzeźwości lub narkotestu przez policję. Firma musi to żądanie uwzględnić, jeżeli odsunęła pracownika od pracy w związku z podejrzeniem, że pracuje on pod wpływem alkoholu. W niektórych sytuacjach policja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta