Nowe warunki zasiadywania nieruchomości rolnej
Zasiedzieć nieruchomość rolną może – co do zasady – tylko rolnik indywidualny, a powierzchnia jego gospodarstwa razem z zasiedzianą nieruchomością nie może przekroczyć 300 ha użytków rolnych.
Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.), która weszła w życie 5 października 2023 roku, znacząco wpłynie na zakres stosowania tej ustawy i praktykę rynkową transakcji, których przedmiotem są nieruchomości rolne. W poprzednich dwóch artykułach (opublikowanych 15 i 29 grudnia) omówiliśmy zmiany w u.k.u.r. dotyczące:
∑ zakresu nieruchomości, co do których znajdują zastosowanie przepisy ustawy oraz
∑ prawa pierwokupu wykonywanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), co do udziałów lub akcji niektórych spółek dominujących nad spółkami, które są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości rolnych. W trzecim artykule z serii omówimy zmiany wprowadzone nowelizacją w odniesieniu do możliwości zasiedzenia nieruchomości rolnych.
Stan prawny przed zmianami…
Przed wejściem w życie zmian wprowadzonych nowelizacją zasiedzieć nieruchomość rolną mógł tylko rolnik indywidualny w rozumieniu u.k.u.r. i tylko wtedy, gdy powierzchnia nabywanej przez zasiedzenie nieruchomości wraz z pozostałymi nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczyłaby 300 ha. Wynikało to z ograniczenia wprowadzonego do art. 172 § 3 kodeksu cywilnego (k.c.).
Funkcjonowanie w obrocie prawnym regulacji zakazującej zasiedzenia nieruchomości rolnych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta