Odwołanie z funkcji członka zarządu nie rozwiązuje umowy o pracę
Wskutek podjęcia uchwały o odwołaniu z funkcji członka zarządu spółki z o.o. następuje natychmiastowe ustanie korporacyjnego stosunku członkostwa w zarządzie spółki. Nie prowadzi to jednak do automatycznego rozwiązania stosunku pracy z osobą, która na stanowisku członka zarządu była zatrudniona na podstawie stosunku pracy.
Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r., który został wydany w sprawie sygn. akt II PSKP 105/21.
Stan faktyczny
Powód, będący członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, był jednocześnie pracownikiem tej spółki, zatrudnionym na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku członka zarządu. Spółka zdecydowała o zakończeniu z nim współpracy. O pozbawieniu powoda funkcji członka zarządu zdecydował właściwy organ – w tym przypadku rada nadzorcza, która na posiedzeniu podjęła uchwałę w sprawie odwołania go z funkcji członka zarządu. Uchwała została podjęta prawidłowo i nie została zaskarżona.
Po zakończeniu posiedzenia rady nadzorczej, jej przewodniczący podjął próbę wręczenia powodowi oświadczenia spółki o rozwiązaniu umowy o pracę łączącej powoda ze spółką z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Powód wypowiedzenia nie przyjął. Pomimo tego, spółka jako pracodawca podejmowała czynności potwierdzające rozwiązanie z nim stosunku pracy.
Powództwo o odszkodowanie wniósł powód domagając się od spółki m.in. odszkodowania z tytułu wadliwego wypowiedzenia jego umowy o pracę. Zarówno sąd pierwszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta