Sędziowie TK idą z odsieczą Glapińskiemu
Prezesa NBP trudniej będzie postawić przed Trybunałem Stanu – wynika z wydanego w czwartek wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał zajmował się dwoma przepisami ważnymi dla postawienia przed Trybunałem Stanu (TS) obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Po pierwsze, chodzi o art. 11 ustawy o TS, który przewiduje, że w momencie podjęcia przez Sejm uchwały o postawieniu przed tym Trybunałem prezesa NBP jest on zawieszony w swoich czynnościach (co oznacza realną, choć tymczasową, utratę stanowiska). Drugi przepis to art. 13 ustawy o NBP, który przewiduje, że taka uchwała zapada bezwzględną większością głosów (czyli więcej niż połowy głosujących posłów).
Trzy piąte jak dla rządu
Oba te przepisy uznano za niekonstytucyjne. Sędzia Krystyna Pawłowicz, uzasadniając wyrok, wskazała, że zakwestionowane przepisy naruszają niezależność prezesa NBP gwarantowaną art. 227 konstytucji.
– Dlatego właśnie Sejm powinien zmienić ustawę, by wprowadzić zasadę większości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta