Łaska z ograniczeniami
Czy głowa państwa może ułaskawić obywatela nieprawomocnie skazanego za przestępstwo? W większości państw to niedopuszczalne. Ale nie w USA.
W 2015 r. prezydent Andrzej Duda, powołując się na artykuł 139 Konstytucji RP, ułaskawił skazanych nieprawomocnym wyrokiem sądowym Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Ta decyzja spotkała się z krytyką większości przedstawicieli środowiska prawniczego, którzy uważają, że prezydent Polski nie może stosować prawa łaski wobec osób, które – zgodnie z zasadą prawa rzymskiego „in dubio pro reo” – są do czasu udowodnienia przestępstwa uznawane za niewinne.
Warto przy tym podkreślić, że ta interpretacja wynika wyłącznie z logiki opartej na słowach wygłoszonych przez Arystotelesa w IV wieku p.n.e.: „Każdy z nas wolałby raczej uwolnić winnego, niż skazać niewinnego… Wolelibyśmy bowiem uznać każdego raczej za niewinnego, nawet jeśli stawiane zarzuty były prawdziwe, niż skazać go, gdyby prawdziwe nie były. W razie wątpliwości trzeba wybrać to, co naraża na mniejszy błąd”. Wydaje się zatem, że ułaskawienie kogoś w czasie trwania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta