Firmy przygniecione legislacyjną karuzelą
Dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi koncentrują się na bieżących ryzykach podatkowych i prawnych. Na ESG i sztuczną inteligencję na razie miejsca nie ma.
Aspekty podatkowe zajęły czołowe miejsce pod względem ryzyk, które wzrosły. Na kolejnych miejscach plasują się obszary regulacyjne i finansowe, a listę zamyka technologia, rozumiana jako brak odpowiednich nakładów na rozwój systemów niezbędnych do dostosowania się do zmieniającej się sytuacji prawno-biznesowej – wynika z najnowszego badania EY.
ESG na końcu listy
W trzech pierwszych kwartałach 2023 r. przyjęto w Polsce 25,6 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu. To wzrost o 19 proc. rok do roku – wynika z szacunków firmy Grant Thornton. Gdyby przedsiębiorca chciał poznać wszystkie nowe akty prawne, to miałby do przeczytania 137 stron każdego dnia roboczego. Musiałby poświęcić na tę czynność ponad cztery i pół godziny dziennie.
Gros zmian legislacyjnych dotyczy wprost biznesu i kwestii finansowych. Nic więc dziwnego, że dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi w Polsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta