Jak uniknąć zmian ustrojowych w wyniku nadużywania prawa łaski?
Usankcjonowanie czynności prezydenta z 2015 r. otworzy drogę do zapewnienia nietykalności kolejnym osobom, które miałyby ponieść odpowiedzialność karną.
Spór wywołany faktem prawomocnego skazania i wygaśnięcia mandatów poselskich M. Kamińskiego i M. Wąsika mimo ich uprzedniego ułaskawienia przez prezydenta przesłania zagrożenia, które pociąga za sobą uznanie skuteczności wydanego w 2015 r. aktu łaski.
Należy – po pierwsze – zauważyć, że opowiedzenie się za poglądem o wywołaniu przez ów akt skutków prawnych byłoby równoznaczne z zaaprobowaniem bezprzedmiotowości wyroków: 1) Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. – zapadłego w wyniku rozpatrzenia kasacji pełnomocników pokrzywdzonych, uchylającego zaskarżony do niego wyrok i przekazującego sprawę do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym Sądowi Okręgowemu w Warszawie, oraz 2) SO w Warszawie z 20 grudnia 2023 r. – wypełniającego procesową dyspozycję SN.
Drugie z tych orzeczeń, posiadające przymiot prawomocności, wywołało konsekwencje w postaci utraty mandatów poselskich przez osoby skazane, co w sposób urzędowy stwierdził marszałek Sejmu 21 grudnia 2023 r. Co więcej, zostało ono wykonane przez osadzenie skazanych, z czego można wnosić, że jego moc nie wywołała zastrzeżeń prawnych. Czy po wyczerpaniu obowiązujących procedur i dopełnieniu przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta