Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiele twarzy Giorgii Meloni

10 lutego 2024 | Plus Minus | Kacper Kita
Giorgia Meloni czekająca na prezydenta Kazachstanu Kassyma Żomarta Tokajewa w Palazzo Chigi przed spotkaniem w Rzymie 18 stycznia 2024 r.
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Giorgia Meloni czekająca na prezydenta Kazachstanu Kassyma Żomarta Tokajewa w Palazzo Chigi przed spotkaniem w Rzymie 18 stycznia 2024 r.

Zwolennicy włoskiej premier liczą, że ich ledwie 46-letnia dziś bohaterka zostanie nową Angelą Merkel – będzie rządzić latami, Włochy staną się stabilne oraz wzmocnią się względem pogrążających się równolegle w chaosie Niemczech i Francji. Inni zarzucają jej, że obiecała niemożliwą do realizacji rewolucję.

Giorgia Meloni jest premierem Włoch już od ponad roku. Choć to pierwsza kobieta na czele tego kraju w całej jego historii, to nalega na stosowanie męskiej formy nazwy jej stanowiska. Polityk, która przez lata wzywała do obrony suwerenności względem UE oraz współpracowała z Orbánem i Kaczyńskim, szybko wypracowała modus vivendi z Berlinem, Paryżem oraz Brukselą i jest akceptowana na europejskich salonach. Konserwatystka głosząca potrzebę obrony tradycyjnej rodziny sama ma niepoukładane życie osobiste. Za rządów zwolenniczki obrony granic i walki z „etnicznym zastępowaniem Włochów” w kraju wylądowało w rok ponad 150 tys. imigrantów. Jej rząd, w którym wicepremierem jest Matteo Salvini, znany z koszulek z Władimirem Putinem, kontynuuje linię wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Czyżby szefowa środowiska mającego korzenie postfaszystowskie okazała się przedstawicielką rozsądnej centroprawicy? Czy potrafi pogodzić chęć utrzymania demokratyczno-liberalnego status quo i społeczne oczekiwania narodowo-populistycznej korekty? Jedna z jej włoskich biografek Susanna Turco trafnie porównała ją do starożytnego boga Janusa o wielu twarzach. Na razie Meloni utrzymuje przyzwoite poparcie społeczne – na poziomie tego, które dało jej ugrupowaniu Bracia Włosi zwycięstwo. Co więcej, szykuje się do próby zmiany konstytucji, mogącej utrwalić jej władzę na długie lata....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12795

Wydanie: 12795

Zamów abonament