Co trzeba wiedzieć o cyklu życia AI
Do tworzenia i rozwijania systemów AI należy podejść odpowiedzialnie. Warto uwzględnić perspektywę ISO 42001:2023 i dobre praktyki.
Jak podejść do tworzenia i rozwijania systemów AI z perspektywy ISO 42001:2023 i dobrych praktyk? Odpowiedź jest prosta: odpowiedzialnie. Dobrze jednak wiemy, że w praktyce nie jest to łatwe zadanie. W poprzednich artykułach z tego cyklu podkreślałem, jak istotne jest AI Governance, czyli całokształt działań, które organizacja powinna podjąć, aby zapewnić, żeby tworzenie, rozwijanie i wdrażanie systemów AI przebiegało w sposób sprawny i bezpieczny. Pod koniec roku doczekaliśmy się normy ISO/IEC 42001:2023, która jest standardem w zakresie zarządzania systemami AI i która śmiało może stanowić podstawę do budowania własnych rozwiązań. Norma jest wielowątkowa i stanowi jedynie fundament, a więc nie daje konkretnych rozwiązań, wskazując jedynie drogę dojścia. Pamiętajmy o tym, decydując się na jej wdrożenie. Taki projekt to zasoby i czas, który trzeba poświęcić na przygotowanie. Jeżeli zrobimy to dobrze, to damy sobie większy komfort rozwijania narzędzi opartych na danych oraz AI, ale sam AI Governance jest procesem stale podlegającym nadzorowi i aktualizacji.
Trzy (a nawet cztery) etapy
Dzisiaj chciałbym poruszyć ważny temat, jakim jest „cykl życia” systemu sztucznej inteligencji i wpływ jego specyfiki na organizację i jej podejście do rozwijania AI. Na początku musimy uświadomić sobie, że AI ma swoją specyfikę, która objawia się nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta