Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gazowa pułapka 2. Budujemy ją za własne pieniądze

13 lutego 2024 | Ekonomia i rynek | Anna Meres
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Generowanie energii z paliw kopalnych samo w sobie jest niezgodne z celami klimatycznymi, a narażanie polskich przedsiębiorców i konsumentów na ryzyka, jakie się z tym wiążą, jest kosztowną nieodpowiedzialnością.

Komisja Europejska właśnie ogłosiła nowy cel w polityce klimatycznej: redukcję emisji w energetyce o 90 proc. do 2040 r. To już za 16 lat. Tymczasem w Polsce karnawał inwestycji w energetykę gazową trwa w najlepsze. Więc przypominamy: gaz nie jest ani czystym, ani bezpiecznym źródłem energii.

Garść informacji z kilku ostatnich tygodni.

15 stycznia: Rakieta jemeńskich partyzantów Huti eksploduje 100 metrów od tankowca przewożącego katarski LNG do Europy. QatarEnergy, który dostarcza gaz także do Polski, ogłasza przekierowanie transportu gazu z Morza Czerwonego na drogę wokół Afryki, co znacznie wydłuża czas transportu i destabilizuje rynek.

18 stycznia: Sąd w Oslo stwierdza, że trzy pozwolenia na odwierty na Morzu Północnym wydano z naruszeniem prawa, i zakazuje rządowi wydawania nowych pozwoleń dla tych pól. Jedno z nich miało zaopatrywać Orlen.

26 stycznia: Administracja Bidena wstrzymuje wydawanie pozwoleń dla Venture Global na budowę największego terminala gazowego w USA i nakazuje rewizję 16 innych projektowanych instalacji do eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Venture Global to ta sama spółka, przeciwko której pod koniec grudnia Orlen składa wniosek o arbitraż. Nie realizuje ona kontraktu, narażając polską spółkę na wielomiliardowe straty. Bloomberg podaje, że sprawa może potrwać nawet dwa lata. Podobny problem z Amerykanami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12797

Wydanie: 12797

Spis treści
Zamów abonament