AI już manipuluje naszą rzeczywistością
Wygenerowany głos Joe Bidena zniechęcający do wyborów i spreparowany film porno z udziałem piosenkarki Taylor Swift to ledwie zapowiedź plagi deepfake’ów.
Fałszywe treści zalewają internet z mocą, z jaką nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Dziś zapanowanie nad rosnącą skalą dezinformacji w sieci, tworzonej za pomocą zaawansowanych narzędzi sztucznej inteligencji, wydaje się wręcz niemożliwe – odbiorcy nie mają praktycznie możliwości, by określić, czy treści, które widzą online, są rzeczywistością. Tymczasem filmy oraz zdjęcia generowane przez AI (tzw. deepfaki) czy klony głosu prawdziwych osób mogą zachwiać nie tylko życiem jednostki, ale wręcz całymi przedsiębiorstwami, a nawet państwami.
Broń cyberprzestępców
O tym, że nie są to obawy na wyrost, może świadczyć historia, którą ujawniło CNN. Chodzi o pracownika międzynarodowej firmy odpowiedzialnego za jej finanse, który został oszukany na kwotę 25 mln dol. Pieniądze wyłudzili od niego oszuści, którzy za pomocą technologii deepfake podszyli się pod jednego z dyrektorów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta