Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tusk stawia na wspólną obronę UE

13 lutego 2024 | Pierwsza strona | Jędrzej Bielecki

Premier przyznał w Paryżu, że „ma bardzo zbliżone stanowisko do Francji we wszystkich ważnych kwestiach geopolitycznych”.

To fundamentalny zwrot w polskiej polityce zagranicznej. Od siedmiu dekad kolejni francuscy przywódcy, zaczynając od generała de Gaulle’a, uważają, że Stary Kontynent powinien być zdolny do samodzielnej obrony, choć w partnerstwie ze Stanami Zjednoczonymi.

Do tej pory Polska była jednak uważana za najbardziej transatlantycki kraj zjednoczonej Europy. Próby budowy europejskiej obronności były przyjmowane w Warszawie z nieufnością, jako sposób na osłabienie NATO.

– Polska popiera europejską unię obronną, jej czas nadszedł – powiedział jednak po spotkaniu z szefami MSZ Niemiec i Francji w Paryżu Radosław Sikorski.

Donald Trump, który ma duże szanse na powrót do Białego Domu, zachęcał w sobotę Rosję do „zrobienia, co jej się podoba” z krajami NATO, które nie inwestują wystarczająco w obronę.

Podstawą nowej polityki zagranicznej ma być Trójkąt Weimarski: wracając z Paryża, Donald Tusk spotkał się w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem.

Wydanie: 12797

Wydanie: 12797

Spis treści
Zamów abonament