Rośnie apetyt na mieszkania. Rosną też ceny
Skłonność do kupna nieruchomości jest dziś największa od ponad trzech lat. Część klientów uważa, że nie ma na co czekać, bo będzie drożej. Inni liczą na dopłaty do kredytów.
Z ankietowych badań koniunktury konsumenckiej GUS (wskaźnik obliczany na podstawie opinii o sytuacji ekonomicznej i finansowej) wynika, że skłonność do zakupu albo budowy domu czy mieszkania (w ciągu najbliższych 12 miesięcy) w styczniu br. była największa od października 2020 r. – Wskaźnik był faktycznie najwyższy od ponad trzech lat. Sęk w tym, że taką wartość wciąż możemy określić jako relatywnie niską, komunikującą raczej dominujący pesymizm – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – A zanotowaną poprawę o 6,1 pkt względem dołka z lipca 2022 r. dość trudno interpretować jako przełomową i zdecydowanie istotną statystycznie.
Deklaracje a transakcje
Poprawę wskaźnika planowania kupna lub budowy domu czy mieszkania Jędrzyński tłumaczy działaniem programów wsparcia. „Bezpieczny kredyt 2 proc.” wygaszono w styczniu, ale w planach jest następca – „Na start”.
– Wprawdzie ceny mieszkań biją kolejne rekordy, ale pomoc państwa w finansowaniu ich zakupów daje określonej grupie szanse na własne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta