Trzeba się przygotować na nowy wymiar cyberzagrożeń
Cyberprzestępczość przybiera na sile, rozprzestrzenia się w zaskakującym tempie oraz skali i nic nie wskazuje, że się zatrzyma.
W dzisiejszych czasach cyberzagrożenia to prawdziwa plaga. Statystyki amerykańskiego National Institute of Standards and Technology (NIST) sugerują, że cyberprzestępczość kosztuje Stany Zjednoczone setki miliardów dolarów, przy czym potencjalnie straty finansowe mogą osiągać nawet 1–4 proc. ich rocznego PKB. Tylko w 2021 roku FBI otrzymało wiarygodne informacje o 847 376 przypadkach cyberprzestępczości, które przyniosły amerykańskim przedsiębiorstwom straty rzędu 7 miliardów dolarów (https://www.ic3.gov/Media/PDF/AnnualReport/2021_IC3Report.pdf). Jeśli spojrzymy na problem cyberprzestępczości z globalnego punktu widzenia, to dane są podobnie zatrważające. Według najnowszych szacunków (dane z evolvesecurity.com) globalny koszt cyberprzestępczości przekroczy 11 bilionów dolarów w 2023 roku. Dla porównania, szkody za 2021 rok wyliczono na 6 bilionów dolarów. Mało tego, zjawisko cyberprzestępczości nie odpuszcza i do 2026 roku światowa gospodarka ma ucierpieć z powodu cyberataków na sumę 20 bilionów dolarów.
Wśród działań hakerskich największe zagrożenie niosą ataki typu ransomware oparte na oprogramowaniu blokującym przez szyfrowanie dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwiającym odczytanie przechowywanych w nim danych, a następnie żądającym od ofiary okupu w celu przywrócenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta