Prawo do emerytury to nie powód do zwolnienia
Wraz z ukończeniem wieku emerytalnego pracownik traci ochronę przedemerytalną. Ale to nie oznacza, że pracodawca może go zwolnić wyłącznie w związku z tym faktem.
Kodeks pracy w art. 39 obejmuje ochroną przed wypowiedzeniem umowy o pracę pracownika, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. To tzw. ochrona przedemerytalna, która blokuje pracodawcy możliwość wypowiedzenia umowy o pracę.
Okres ochronny
Obecnie powszechny wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat. Ochrona przedemerytalna przysługuje zatem pracownicy od ukończenia 56 lat, a pracownikowi od 61. urodzin. Warunkiem jest jednak, by pracownik miał odpowiednio długi staż pracy, który pozwoli mu przejść na emeryturę z osiągnięciem tego wieku. Dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. wynosi on dla kobiet 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Jeżeli pracownik nie uzyskałby takiego okresu zatrudnienia, mimo kontynuowania trwającej umowy o pracę do ukończenia wieku emerytalnego (lub krócej – w przypadku umowy na czas określony), to nie będzie mu przysługiwała ochrona przedemerytalna. Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do emerytury po ukończeniu odpowiednio 60 i 65 lat nawet wtedy, gdy zostały za nie opłacone składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za jeden dzień. Drugi warunek więc ich nie dotyczy.
Niektóre grupy pracowników mogą też nabyć uprawnienia emerytalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta