Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawieszenie przepisów nie działa wstecz

04 kwietnia 2024 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Pracodawcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą w porozumieniu z pracownikami zawiesić stosowanie niektórych przepisów prawa pracy. Nie może to jednak prowadzić do pozbawienia zatrudnionych uprawnień, które już stały się wymagalne.

Kodeks pracy daje możliwość czasowego zawieszania obowiązywania niektórych przepisów prawa pracy. Wynika to z art. 91 § 1 k.p., według którego – jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy – może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Zatem w razie gdy pracodawca znajdzie się w złej kondycji finansowej, może zawrzeć z pracownikami porozumienie, na mocy którego ulegną zawieszeniu niektóre przepisy prawa pracy. Przyjmuje się, że w takiej sytuacji nawet zmiany niekorzystne dla poszczególnych pracowników są uzasadnione ogólnym interesem załogi i całej firmy.

Zawieszenie nie może jednak dotyczyć przepisów kodeksu pracy i innych ustaw oraz aktów wykonawczych (np. rozporządzeń wydawanych przez ministrów). Nie dotyczy także układów zbiorowych pracy, gdyż w tym zakresie ma zastosowanie art. 24127 k.p. regulujący procedurę zawieszenia praw i obowiązków wynikających z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12840

Wydanie: 12840

Spis treści
Zamów abonament