Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska na radarze inwestorów

04 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Piotr Arak
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita

W 2023 r. skala inwestycji zagranicznych w Polsce wzrosła do 3,6 proc. PKB. Dobre wyniki będą widoczne też w 2024.

Duże zainteresowanie inwestorów widać od pandemii, gdy przerwane łańcuchy dostaw próbowano zszyć, korzystając z polskich poddostawców, którzy zajmowali miejsce azjatyckich. Kolejne lata powinny być kontynuacją tego trendu.

Lider napływu kapitału

W zeszłym roku napłynęło do Polski 113 mld zł bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) – wynika ze wstępnych danych bilansu płatniczego opublikowanego przez NBP. Przekłada się to na 3,6 proc. PKB, co jest zgodne z utrzymującym się od pandemii poziomem inwestycji. Średnia napływu BIZ do Polski w latach 2020–2022 wyniosła 3,7 proc., więcej niż w większości krajów regionu i całej UE.

W ostatnich latach swoje inwestycje w Polsce umiejscowiły takie firmy technologiczne, jak Microsoft, Google, motoryzacyjne, jak Mercedes, Stellantis, i specjalizujące się w pompach ciepła, jak Daikin. Okres po 2016 r., gdy Wielka Brytania zdecydowała się opuścić UE, to dla Polski szansa przyciągania sektora finansowego, który przenosił do naszego kraju centra usług wspólnych, ale także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12840

Wydanie: 12840

Spis treści
Zamów abonament