Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec wojny na paczki. Kurierzy łączą siły

04 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Tylko w tym roku w Polsce przybędzie 7 tys. automatów paczkowych – prognozują analitycy Colliers. Nasz krajobraz przed zalewem takich maszyn może uratować projekt współdzielenia sieci
autor zdjęcia: Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita
Tylko w tym roku w Polsce przybędzie 7 tys. automatów paczkowych – prognozują analitycy Colliers. Nasz krajobraz przed zalewem takich maszyn może uratować projekt współdzielenia sieci

logistyka | Orlen zawarł sojusz z Allegro, DHL z Alibabą, a broker kurierski Furgonetka buduje sieć automatów paczkowych otwartą dla wszystkich operatorów. To wieszczy prawdziwą rewolucję w branży.

Eksperci nie mają wątpliwości – rynek KEP (kurier, ekspres, paczka) w Polsce znalazł się na progu konsolidacji. Zmiany wymusiła trudna walka o rentowność automatów do odbioru przesyłek. Ten kosztowny biznes jak na razie opłacalny jest właściwie tylko dla jednego, dominującego gracza w naszym kraju – InPostu.

Analitycy zwracają uwagę, iż „obłożenie” maszyn tego typu w większości przypadków nie przekracza 40 procent. Stąd większość firm szuka sposobów na optymalizację – część operatorów już zdecydowała się lub przymierza się do zmiany modelu, w jakim funkcjonuje ten rynek.

Współdzielenie sieci maszyn między kilka firm kurierskich to z jednej strony szansa na uatrakcyjnienie cenników za usługi dostaw przesyłek, a z drugiej okazja do zahamowania tzw. paczkomatozy, boleśnie raniącej krajobraz polskich miast, czyli niekontrolowanego zalewania chodników blaszanymi szafami na paczki.

Czas konsolidacji

Polska jest fenomenem pod względem nasycenia rynku automatami paczkowymi – w Europie Zachodniej co czwarty kupujący online stawia na taką formę dostawy, zaś nad Wisłą robi tak aż ponad dwie trzecie e-konsumentów. Problem w tym, że boom zdecydowała się wykorzystać większość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12840

Wydanie: 12840

Spis treści
Zamów abonament