Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instytucja przywrócenia do pracy wymaga poprawy

04 kwietnia 2024 | Kadry i Płace | Mateusz Ducki

Pracownicy chronieni przed zwolnieniem, w tym działacze związkowi, mogą żądać „tymczasowego” przywrócenia do pracy na czas trwania procesu. Sądy pracy mają niewielkie możliwości odrzucenia tego żądania.

Od nieco ponad pół roku, od kiedy obowiązuje nowy przepis kodeksu postępowania cywilnego – art. 7555 – firmy i pracownicy żyją w nowej rzeczywistości procesów sądowych. Związki zawodowe chwalą tę regulację, co nie dziwi, bo to realizacja ich postulatów. Ale przepis ten jest napisany niedbale. Nie dopracowano językowo tych kilku zdań. Zabrakło też rzetelnej dyskusji nad jego treścią. Pojawia się pytanie, czy ktoś wysłucha argumentów drugiej strony?

Kogo to dotyczy

Z dobrodziejstwa nowego przepisu może skorzystać każdy pracownik „podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy”. To szerokie pojęcie obejmuje m.in. kobiety w ciąży, rodziców korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem czy osoby w wieku przedemerytalnym. Najwięcej kontrowersji dotyczy jednak działaczy związków zawodowych.

Oczywiście nie chodzi tu o każdego członka związku zawodowego, a jedynie o osoby wskazane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12840

Wydanie: 12840

Spis treści
Zamów abonament