Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy ignorują problem wylesiania

04 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
Wylesianie tylko się wzmaga. W rok po podpisaniu na COP26 w Glasgow deklaracji na rzecz zatrzymania wylesiania skala takich działań wzrosła o 4 proc.
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Wylesianie tylko się wzmaga. W rok po podpisaniu na COP26 w Glasgow deklaracji na rzecz zatrzymania wylesiania skala takich działań wzrosła o 4 proc.

Organizacja Global Canopy prześwietliła działalność 500 firm, których działalność wiąże się z wylesianiem. Zdecydowana większość nie wyeliminowała wylesiania ze swoich łańcuchów dostaw.

Powstrzymanie wylesiania stanowi jedno z najpoważniejszych współczesnych wyzwań środowiskowych. Podjęte do tej pory wyzwania – takie jak deklaracja na rzecz zatrzymania wylesiania i degradacji gruntów, podpisana przez 145 państw w czasie szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow – nie przyniosły dotychczas spektakularnych efektów. Zgodnie z opublikowanym w 2023 roku raportem koalicji Climate Focus rok po podpisaniu deklaracji wylesianie wzrosło o 4 proc., co oznacza oddalenie się od celu zakończenia wylesiania do końca dekady.

Puste obietnice globalnych potentatów

Organizacja Global Canopy opublikowała listę Forest 500, na której znalazło się 350 firm i 150 instytucji finansowych, których działalność uwzględnia surowce, których pozyskiwanie wiąże się z ryzykiem wylesiania.

To dziesiąty raport organizacji potwierdzający, jak niewiele działań w ramach walki z wylesianiem wdrożyli w ciągu ostatniej dekady giganci z branży dóbr konsumpcyjnych oraz finansów. W 2014 roku podpisano Deklarację nowojorską w sprawie lasów, która miała skutecznie chronić leśne zasoby, tymczasem dziesięć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12840

Wydanie: 12840

Spis treści
Zamów abonament