Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Bidenomics wystarczy, by wygrać wybory

04 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Andrzej Sławiński
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Rzeczpospolita

Ważnym elementem Bidenomics jest także powrót do polityki antymonopolowej. Jej porzucenie było jednym z największych grzechów neoliberalnej rewolucji.

Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 r. była konsekwencją dekad prowadzenia w USA zbyt neoliberalnej doktrynalnie polityki gospodarczej, którą zapoczątkował Ronald Reagan, a kontynuowali ją później kolejni prezydenci, w tym demokrata Bill Clinton. Próby jej skorygowania przez Baracka Obamę przyniosły ograniczone rezultaty.

Bagaż kilku dekad

Czynnikiem, który znacząco wpłynął na dzisiejszą sytuację polityczną w USA, był trwający od lat 80. spadek zatrudnienia w przemyśle, gdzie dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę znajdowało w przeszłości wiele osób mających średnie wykształcenie. Sam spadek zatrudnienia w przemyśle był nieunikniony ze względu na automatyzację produkcji. Niemniej doktrynalnie prowadzona neoliberalna polityka gospodarcza ten proces przyspieszała. Spektakularnym efektem stał się pas opuszczonych fabryk (Rust Belt) na północnym wschodzie USA.

Jak Reagan przyczynił się do powstania Rust Belt? Przypomniał to niedawno na wykładzie dla Towarzystwa Ekonomistów Polskich Alan Blinder, wieloletni wiceprezes Rezerwy Federalnej. W skrócie: przyczyną były dokonane przez Reagana radykalne obniżki podatków dochodowych, czego skutkiem był duży i latami utrzymujący się deficyt budżetowy. W efekcie nastąpił skokowy wzrost emisji amerykańskich obligacji skarbowych, które kupowali także zagraniczni inwestorzy. Jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12840

Wydanie: 12840

Spis treści
Zamów abonament