Sztywne normy nie zablokują szkolenia osób niepełnosprawnych
Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Czasu tej nauki nie wlicza się do czasu pracy.
∑ W związku z ostatnią nowelizacją kodeksu pracy, która wprowadziła obowiązek zaliczania szkoleń do czasu pracy, pojawił się problem w mojej firmie. Dotyczy osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, których czas pracy nie może przekraczać siedmiu godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo. Nie wiem, czy mogę wysłać takiego pracownika na szkolenie, skoro osoby niepełnosprawnej nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych. Szkolenie, na które chciałem skierować pracownika, trwa osiem godzin. Czy mogę skierować pracownika na szkolenie, uznając, że jest to działanie na jego korzyść? Pozyska on bowiem dodatkowe umiejętności. Czy muszę zapisy prawa traktować dosłownie, co oznacza brak szkolenia dla osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności? – pyta czytelnik.
Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 641), która weszła w życie 26 kwietnia 2023 r., wprowadziła do kodeksu pracy szereg nowych rozwiązań, nieznanych wcześniej w polskim porządku prawnym. Jednym z nich było dodanie art. 9413 do działu czwartego kodeksu pracy „Obowiązki pracodawcy i pracownika”. Zgodnie z nim, jeżeli obowiązek pracodawcy przeprowadzenia szkoleń pracowników niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju pracy lub pracy na określonym stanowisku wynika z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta