AI szansą dla klimatu. I zagrożeniem
Rozwój sztucznej inteligencji budzi nadzieję na wykorzystanie jej w walce z kryzysem klimatycznym. Eksperci przypominają jednak, że ślad węglowy AI również rośnie, napędzając emisje.
Jak wynika z danych Światowego Forum Ekonomicznego, potencjał sztucznej inteligencji (AI) w walce z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym jest ogromny.
Przykładowo, obecnie jest ona wykorzystywana m.in. w projekcie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Afryce, gdzie – w ramach projektu IKI – przewiduje wzorce pogodowe, wspierając lokalne władze i społeczności w dostosowywaniu się do zmian klimatu oraz łagodzeniu ich skutków.
Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii stworzyli narzędzie, którego zadaniem będzie pomiar zmian lodowców, 10 000 razy szybszy niż wykonany przez człowieka, dzięki czemu łatwiej będzie rejestrować ich topnienie.
Brytyjski start-up Greyparrot opracował z kolei system analizujący działalność zakładów przetwarzania i recyklingu odpadów, aby umożliwić odzyskanie i recykling większej ilości surowca.
Przykładów zastosowania AI w walce z kryzysem klimatycznym jest więcej i z pewnością będą wciąż powstawać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta