Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zezwolenie jednolite: warunki, procedura, problemy

11 kwietnia 2024 | Kadry i Płace | Katarzyna Rodacka

W ramach jednego postępowania cudzoziemiec może uzyskać legalizację zarówno swojego pobytu, jak i pracy. W tej procedurze to pracownik jest stroną. Rola pracodawcy sprowadza się do kilku formalności.

Cudzoziemiec, który chce pracować legalnie w Polsce, musi zalegalizować zarówno swój pobyt w naszym kraju (np. uzyskując wizę), a następnie może starać się o zalegalizowanie pracy. Jednak na podstawie art. 114 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 519 ze zm.; dalej: ustawa) cudzoziemiec może wystąpić o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w ramach jednej procedury – uzyskane w ten sposób zezwolenie to zezwolenie jednolite, tj. zezwolenie na pobyt i pracę.

W postępowaniu o wydanie zezwolenia jednolitego stroną jest pracownik, a nie pracodawca. Zatem to właśnie pracownik musi złożyć wniosek o  wydanie takiego zezwolenia. Rolą pracodawcy jest natomiast wypełnienie odpowiedniego załącznika odnośnie szczegółów dotyczących przedsiębiorstwa oraz powierzanej pracy.

Warunki do spełnienia

Przesłanki, które uprawniają do złożenia wniosku o zezwolenie jednolite, wskazane są w art. 114 ust. 1 ustawy. Dotyczą one z jednej strony sytuacji cudzoziemca – posiadania ubezpieczenia oraz wysokości wynagrodzenia, a z drugiej potencjalnego pracodawcy i braku możliwości znalezienia przez niego pracownika na rynku pracy.

Szczegółowa lista wymagań jest następująca:

∑ cudzoziemiec musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12846

Wydanie: 12846

Spis treści
Zamów abonament