Z nierówności w płacach trzeba będzie się tłumaczyć
W interesie pracodawców jest podjęcie działań, które pozwolą osiągnąć zgodność z dyrektywą jeszcze przed jej wdrożeniem. Chodzi w szczególności o wykrycie i zniwelowanie nieuzasadnionych różnic w wynagradzaniu.
Dyrektywa PE i Rady (UE) 2023/970 z 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet (…) z istoty swojego charakteru prawnego nie nakłada na podmioty prawne (w tym przedsiębiorstwa) obowiązków podejmowania konkretnych działań. To państwa członkowskie UE mają obowiązek wdrożyć ją do swoich porządków prawnych najpóźniej do 7 czerwca 2026 r.
Minimum obowiązków
Analizując jednak treść dyrektywy i obowiązki nakładane na państwa członkowskie można wyodrębnić już pewne elementy systemowe oraz konkretne zobowiązania, które realizować będą organizacje w sektorze publicznym i prywatnym.
Do minimum obowiązków, które zostaną nałożone na pracodawców w sektorze publicznym i prywatnym, zaliczyć można:
∑ ustalenie i stosowanie mechanizmów porównywania takiej samej lub pracy o takiej samej wartości (art. 4 dyrektywy) wymagające od organizacji dokonania przeglądu struktur płacowych i opracowania metodologii wartościowania i porównywania stanowisk,
∑ wprowadzenie przejrzystych i sprawiedliwych zasad płacowych (art. 6 dyrektywy) zapewniające pracownikom łatwy dostęp do kryteriów, które są stosowane do określania wynagrodzenia pracowników, poziomów wynagrodzenia i progresji wynagrodzenia; kryteria te muszą być obiektywne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta