Zwolnienie osoby mniej dyspozycyjnej nie stanowi dyskryminacji
Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 12 grudnia 2023 r. (III PSK 86/22).
W analizowanej sprawie powódka dochodziła przed sądem odszkodowania z powodu dyskryminacji. Pracodawca przedłożył jej propozycję określającą nowe warunki zatrudnienia w czasie długotrwałego przebywania na urlopie bezpłatnym. Powódka nie była jednak zainteresowana przedstawioną propozycją i odmówiła jej przyjęcia. W rezultacie umowa o pracę łącząca strony wygasła. Podstawą roszczenia kobiety było to, iż w jej ocenie pracodawca składając jej propozycję nowych warunków zatrudnienia nie uwzględnił w należyty sposób jej dotychczasowego doświadczenia zawodowego oraz faktu przebywania na urlopie bezpłatnym.
Sądy orzekające w sprawie nie podzieliły stanowiska powódki, oddalając jej roszczenia w obu instancjach.
Komentarz ekspeta
Mariusz Maksis, adwokat, prawnik w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta