Siła wyższa: niepełnosprawność a wymiar zwolnienia
Pracownik o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, który pracuje w obniżonych normach czasu pracy, może wziąć 14, a nie 16 godzin zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.
∑ Zatrudniamy kilku pracowników o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy tym osobom zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej przysługuje w takim samym wymiarze, jak pozostałym pracownikom? – pyta czytelniczka.
W przypadku wyboru zwolnienia w dniach – tak, osoby te mają prawo do dwóch dni zwolnienia. Jeżeli jednak dokonają wyboru godzinowego sposobu korzystania z tego zwolnienia, to przysługuje im rocznie 14, a nie 16 godzin (chyba że za zgodą lekarza pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności pracowałby w „kodeksowych” normach czasu pracy).
Wolne z połową pensji
Na podstawie art. 1481 k.p. pracownik może wnioskować o zwolnienie z pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jego natychmiastowa obecność jest niezbędna.
Za siłę wyższą uważa się jedynie zdarzenia zewnętrzne w stosunku do uprawnionego, a zarazem nadzwyczajne i w konsekwencji nieuchronne oraz w danym układzie stosunków niemożliwe do przewidzenia, czyli o „przemożnej” mocy oddziaływania, przed którego skutkami nie było żadnej obrony (por. wyrok Sądu Najwyższego z13 maja 2021 r., V CSKP...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta