Nowa umowa nie resetuje powodów do wręczenia dyscyplinarki
To, że pracodawca dowiedział się, że pracownik dopuszczał się naruszeń uzasadniających jego natychmiastowe zwolnienie dopiero podczas kolejnego stosunku pracy, nie blokuje decyzji o zwolnieniu w tym trybie.
∑ Chciałbym rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym. Problem leży jednak w tym, że powodem ma być naruszenie, które popełnił on w trakcie poprzednio zawartej umowy o pracę na czas określony. Dopiero teraz dowiedziałem się, że pracownik ten zawyżał liczbę kilometrów na poleceniu wyjazdu służbowego. Czy mogę zwolnić go dyscyplinarnie? Czy muszę go wysłuchać? – pyta czytelnik.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez niego obowiązków pracowniczych w czasie obowiązywania wcześniejszej umowy o pracę. Nie może to jednak nastąpić po upływie miesiąca od chwili, w której uzyskał w dostatecznym stopniu wiarygodne informacje uzasadniające przekonanie, że pracownik dopuścił się czynu nagannego w stopniu usprawiedliwiającym niezwłoczne rozwiązanie umowy o pracę.
Miesiąc na decyzję
W razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych pracodawca może rozwiązać z nim umowę opracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jednak rozwiązanie umowy w tym trybie nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Początek biegu miesięcznego terminu z art. 52 § 2 kodeksu pracy liczymy od powzięcia przez pracodawcę wiadomości o ciężkim naruszeniu przez pracownika jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta