Przyszłość to system kaucyjny w aplikacji
Rosnące wymagania dotyczące recyklingu odpadów komunalnych wymuszają ciągły rozwój systemów ich selektywnej zbiórki.
Oprócz wzrostu ilości selektywnie zbieranych odpadów konieczne jest poprawienie jakości pozyskiwanych surowców. Czystość indywidualnie zbieranych frakcji decyduje o możliwości i efektywności procesów ich recyklingu. Wprowadzenie wielopojemnikowego systemu selektywnej zbiórki odpadów „u źródła” jest niewystarczające dla osiągnięcia celów z dyrektyw odpadowych, takich jak minimalny poziom selektywnego zbierania jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych na napoje (głównie PET), wynoszący 77 proc. od 2025 r. i 90 proc. od 2030 r.
Wzrost efektywności systemu zbiórki odpadów jest możliwy poprzez jego uzupełnienie o system depozytowy. Polega on na objęciu produktów w opakowaniach kaucją, którą konsument otrzymuje z powrotem przy zwrocie opakowania. System kaucyjny został dotychczas wprowadzony w 14 krajach UE. W Polsce ma być wprowadzany od 1 stycznia 2025 r. Obejmie jednorazowe butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku o pojemności do 1,5 litra i metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Do zwrotu kaucji nie będzie wymagany dowód zakupu.
Ważnym elementem systemu jest dogodna sieć punktów zbiórki. Objęcie nim m.in. produktów w jednorazowych opakowaniach wiąże się z koniecznością ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta