Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samowolna „majówka” może skończyć się dyscyplinarką

18 kwietnia 2024 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Pracownik musi uzyskać zgodę pracodawcy na urlop wypoczynkowy także wtedy, gdy chce skorzystać z urlopu zaległego bądź urlopu na żądanie.

Zbliżające się święta przypadające na 1 i 3 maja (Święto Państwowe i Święto Konstytucji 3-go Maja) pozwalają zaplanować nawet dziewięć dni wolnych od pracy przy wykorzystaniu tylko trzech dni urlopu wypoczynkowego. Ale są też pracownicy, którzy zainteresowani są tylko jednym dniem wolnym – na 2 maja – co pozwoli im wypoczywać pełne pięć dni. Nic dziwnego, że zatrudnieni prześcigają się w pomysłach, jak sobie to wolne zapewnić, jeśli nie mają zaplanowanego wówczas wypoczynku w firmowym planie urlopów albo gdy taki nie jest tworzony.

Żądanie nie wiąże szefa

Najczęściej pracownicy wpadają na pomysł tzw. urlopu na żądanie. To wynikające z art. 1672 kodeksu pracy zobowiązanie pracodawcy do udzielenia na żądanie pracownika do czterech dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym w terminie wskazanym przez zatrudnionego. Przepis wymaga, by pracownik zgłosił żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Sąd Najwyższy uszczegółowił, że pracownik ma na to czas do momentu przewidywanego rozpoczęcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12852

Wydanie: 12852

Spis treści
Zamów abonament