PPK: przestój nie zwalnia z finansowania wpłat za wszystkich pracowników
Za czas przestoju pracodawca nie musi naliczać i dokonywać wpłat na pracowniczy plan kapitałowy wyłącznie za pracowników objętych przestojem. Tacy uczestnicy mogą jednak nadal oszczędzać w tym programie.
Pracodawca nie finansuje wpłat do PPK m.in. w okresie przestoju ekonomicznego albo obniżonego wymiaru czasu pracy, o których mowa w ustawie z 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 669). Dotyczy to zarówno wpłat podstawowych, jak i dodatkowych – jeżeli w umowie o zarządzanie PPK zadeklarował ich finansowanie. Z finansowania wpłat do PPK w tych sytuacjach zwolnieni są także uczestnicy PPK.
Przestój ekonomiczny, o którym mowa, to okres niewykonywania pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, który pozostaje w gotowości do pracy. Natomiast obniżony wymiar czasu pracy oznacza obniżony przez pracodawcę wymiar czasu pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, jednak nie więcej niż do połowy pełnego etatu. Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców dotyczące tych zagadnień.
∑ Pracodawca objął przestojem tylko jeden z wydziałów zakładu. Czy zwalnia go to z dokonywania wpłat do PPK za wszystkich uczestników PPK – bez względu na to, czy są objęci przestojem?
Nie. Niefinansowanie wpłat do PPK dotyczy tylko pracowników objętych przestojem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta