Kiedy organ odwoławczy uzupełni postępowanie dowodowe
Organ odwoławczy jest obowiązany ocenić prawidłowość decyzji pierwszoinstancyjnej nie tylko w granicach zarzutów przedstawionych w odwołaniu, lecz także pod kątem przepisów prawa materialnego i procesowego, które mają zastosowanie w sprawie rozstrzygniętej tą decyzją.
Po wniesieniu odwołania przez stronę organ drugiej instancji nie może ograniczyć się wyłącznie do kontroli pierwszoinstancyjnego orzeczenia (np. postanowienia, decyzji).
Kontrola decyzji
Organ ten ma także obowiązek rozpatrzenia sprawy we własnym zakresie. Zgodnie z art. 136 Kodeksu postępowania administracyjnego jest on uprawniony (jeżeli zachodzi taka potrzeba) przeprowadzić uzupełniające postępowanie dowodowe. Zatem jest tak, gdy postępowanie pierwszoinstancyjne dotknięte jest wadami, o których mowa w art. 138 § 2 K.p.a. (naruszenie zasad postępowania mające istotny wpływ na zakres sprawy). W przypadku istnienia takich wad merytoryczne rozpoznanie sprawy przez organ odwoławczy po uprzednim znacznym uzupełnieniu postępowania dowodowego naruszyłoby te przepisy.
Istotą postępowania odwoławczego jest ponowne rozpoznanie i rozstrzygnięcie sprawy. Warto podkreślić, że granice postępowania dowodowego, co do zasady wyznaczają zasady ogólne postępowania, czyli zasada prawdy obiektywnej oraz zasada dwuinstancyjności. W praktyce oznacza to, że organ odwoławczy ma obowiązek uwzględniać nie tylko zmiany treści przepisów stanowiących podstawę rozstrzygnięcia, ale i zmianę stanu faktycznego. Z takich między innymi względów organ odwoławczy został wyposażony przez ustawodawcę w uprawnienie przeprowadzenia uzupełniającego postępowania dowodowego. W doktrynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta