Dopiero wykonanie układu wpływa na zastaw rejestrowy
Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego nie oddziałuje na przedłużenie czy przerwanie terminu, po jakim zastaw rejestrowy ma zostać wykreślony z rejestru.
Zasada ogólna stanowi, że układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie obejmuje wierzytelności zabezpieczonej na mieniu dłużnika prawem zastawniczym, w części znajdującej pokrycie w wartości przedmiotu zabezpieczenia, chyba że wierzyciel wyraził zgodę na objęcie jej układem (art. 151 ust. 2 prawa restrukturyzacyjnego). Wartość przedmiotu zabezpieczenia szacuje się według wartości likwidacyjnej netto. Możliwość zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia należy oceniać z uwzględnieniem:
a) wysokości kosztów egzekucyjnych,
b) tzw. przywilejów egzekucyjnych,
c) pierwszeństwa zaspokojenia wynikającego z prawa rzeczowego.
Przypisanie do określonej wierzytelności statusu wierzytelności zabezpieczonej czy niezabezpieczonej nie ma statusu res iudicata czy res transacta. Oznacza to możliwość prowadzenia sporu na zasadach ogólnych co do statusu wierzytelności według treści układu. Objęcie układem wierzytelności zabezpieczonej zastawniczo nie oznacza utraty (wygaśnięcia) zabezpieczenia. 1 grudnia 2021 r. wszedł w życie art. 151 ust. 2a pr. restr. Zgodnie z jego treścią jeżeli dłużnik przedstawił wierzycielowi, którego wierzytelność jest zabezpieczona prawem zastawniczym, propozycje układowe przewidujące pełne zaspokojenie, w terminie określonym w układzie, jego wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi, które były przewidziane w umowie będącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta