Kontrahent w procesie restrukturyzacji – czy jest się czego obawiać
Nawiązanie i kontynuowanie relacji biznesowych z podmiotem będącym w trakcie procesu naprawczego jest bezpieczne, jeśli podczas takiej współpracy weźmie się pod uwagę kilka ważnych kwestii.
Przedsiębiorcy, którzy zmagają się z problemami z płynnością finansową i przechodzą przejściowe kłopoty finansowe, często decydują się na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Wśród przedsiębiorców obserwujemy małą świadomość skutków otwarcia postępowań restrukturyzacyjnych, a wiadomość o ich otwarciu wywołuje niepokój i mnóstwo wątpliwości. Czy ryzyko, które i tak wpisane jest w istotę prowadzenia działalności gospodarczej, znacząco rośnie w przypadku współpracy z restrukturyzowanym podmiotem? Jak wygląda współpraca z kontrahentem w restrukturyzacji? W niniejszym artykule postaram się wyjaśnić, dlaczego nie należy mieć obaw przed nawiązywaniem współpracy z podmiotem będącym w trakcie procesu naprawczego i na jakie kwestie należy podczas takiej współpracy zwrócić uwagę.
Cztery procedury
Przed udzieleniem odpowiedzi na pytania postawione na wstępie należy poczynić kilka uwag na temat samych postępowań przewidzianych przez przepisy prawa restrukturyzacyjnego. Są to cztery różne procedury:
1) postępowanie o zatwierdzenie układu (prowadzone w dwóch wariantach);
2) przyspieszone postępowanie układowe;
3) postępowanie układowe;
4) postępowanie sanacyjne.
Wybór określonego rodzaju postępowania podyktowany jest sytuacją i potrzebami dłużnika, stadium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta