Ceny transferowe w orzecznictwie sądów – przegląd 2023 roku
Na podstawie wydanych w ubiegłym roku wyroków można wysnuć wiele interesujących wniosków oraz zweryfikować tendencje zarówno sądów, jak i organów podatkowych w zakresie podejścia do kluczowych ryzyk pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Wzmożone kontrole cen transferowych i celniejsze typowanie podatników do kontroli przez organy podatkowe pokazują, że warto, aby podatnicy zainteresowali się tym tematem. W szczególności powinni poznać obszary cen transferowych, które bardzo często powodują spory z organami. Ubiegły rok przyniósł nowe, ciekawe wyroki z obszaru cen transferowych. Najciekawsze sprawy rozstrzygane przez sądy dotyczyły w szczególności:
∑ znaczenia profilu funkcjonalnego,
∑ korekt cen transferowych,
∑ usług wewnątrzgrupowych,
∑ jakości analiz cen transferowych,
∑ warunków transakcji finansowych oraz
∑ recharakteryzacji transakcji zawieranych przed 2019 rokiem.
Część z omawianych wyroków zakończyła się dla podatników korzystnie, jednak w niektórych tematach widoczne jest jednolite i niekorzystne podejście ukształtowane przez organy oraz sądy od lat.
Garść statystyk
Temat cen transferowych jest istotny dla organów podatkowych, co wprost pokazują statystyki z kontroli. W trakcie 2023 roku do kontroli cen transferowych wytypowano 295 podmiotów, natomiast aż 208 kontroli skończyło się w trakcie 2023 roku stwierdzeniem nieprawidłowości. Tym samym, w 2023 roku organy doszacowały dochód do opodatkowania z tytułu kontroli cen transferowych w łącznej kwocie około 447 mln zł oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta