Jak FinOps wspiera zarządzanie kosztami chmury
Stałe dążenie do innowacji i większej elastyczności do tej pory napędzały rozwój chmury. Ta tendencja nie będzie jednak zrównoważona bez dojrzałego zarządzania i nieustannych prób optymalizacji kosztów.
Firmy decydujące się na rozwiązania IT oparte na chmurze publicznej muszą zmierzyć się z odmiennym sposobem zarządzania kosztami w porównaniu z tradycyjnym modelem opartym na infrastrukturze serwerowej (model on-premise). W przypadku on-premise koszty zazwyczaj są znane z góry i wiążą się z inwestycją kapitałową oraz amortyzacją rozłożoną w czasie. Koszty inwestycji obejmują zakup sprzętu, oprogramowania, infrastruktury sieciowej oraz utrzymanie. Model chmurowy wymusza inną percepcję – firma przestaje posiadać infrastrukturę, a wykupuje czas, w jakim może pracować na wybranych zasobach. Zmiana ta wiąże się ze zwiększeniem udziału kosztów operacyjnych, które są zmienne i zależą od rzeczywistego zużycia.
Płatności za rzeczywiste zużycie i dynamiczna zmiana skali wykorzystywanych zasobów chmurowych z jednej strony wspierają elastyczność, ale jednocześnie czynią koszty mniej przewidywalnymi. Dla zachowania oczekiwanej elastyczności działań IT powszechną praktyką jest delegowanie odpowiedzialności za powoływanie nowych zasobów chmurowych do ról wykonawczych w firmach np. programistów i inżynierów DevOps. Ogólna zasada wyliczenia kosztu ujętego w rachunku od dostawcy dla zasobu chmurowego w modelu płatności pay-as-you-go jest następująca: koszt użycia za daną jednostkę pomnożony przez czas, w jakim zasób był użyty. Jednostką może być czas (np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta