Czym są kowenanty kredytowe i kto z nich korzysta
Nałożenie w umowie o finansowanie dłużne obowiązku spełnienia przez kredytobiorcę określonych wskaźników jest skutecznym sposobem na ograniczenie potencjalnych strat banków.
Kowenanty to warunki umowne zawarte w umowach o finansowanie dłużne. Polegają one na tym, że bank nakłada na kredytobiorcę obowiązek spełnienia określonych wskaźników finansowych lub podejmowania/odstępowania od określonych działań. Wykorzystuje się je najczęściej w umowach kredytowych, ale również w warunkach emisji obligacji oraz umowach restrukturyzacyjnych.
Kowenanty same w sobie nie są w żaden sposób uregulowane prawnie, są konstrukcją prawną wynikającą z zasady swobody umów. Samo słowo wzięło się z angielskiego sformułowania „Financial Covenants”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Zobowiązania finansowe”.
Konieczność stosowania
Warto pamiętać, że nie wszystkie umowy kredytowe zawierają kowenanty finansowe. Duże i stabilne firmy, mające ugruntowaną pozycję na rynku i będące przedmiotem zainteresowania wielu potencjalnych kredytodawców, zazwyczaj będą unikać dodatkowych zobowiązań w postaci kowenantów finansowych. Wyjątkiem od tej reguły jest zaciąganie znaczących, długoterminowych kredytów, na które nałożone zostają kowenanty w celu zabezpieczenia spłaty i minimalizacji ryzyka dla banku.
Kowenanty zawarte w umowie kredytowej nie w każdym przypadku są takie same. Ich forma jest uzależniona od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta