Niewłaściwy reprezentant skutecznie wypowie umowę
Gdy osoba rozwiązująca umowę o pracę działa bez umocowania pracodawcy, dokonana czynność będzie wadliwa. Nie powoduje to jednak braku skuteczności wręczonego wypowiedzenia.
W praktyce pracodawcom zdarzają się pomyłki w zakresie zachowania zasad właściwej reprezentacji przy rozwiązywaniu umów o pracę. Niekiedy okazuje się bowiem, że pracodawca, który złożył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę lub pismo o jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia, był niewłaściwie reprezentowany do dokonania tej czynności. Zdarza się, że pismo to zostało podpisane np. tylko przez jednego członka zarządu spółki, gdy konieczne były dwa podpisy itp. Powstają wówczas wątpliwości, czy pomimo niewłaściwej reprezentacji pracodawcy umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu? Czy też pracownik może skutecznie żądać ustalenia, że nadal łączy go stosunek pracy, bo wypowiedzenie jest nieważne?
Zasady reprezentacji
Pracodawcy w stosunkach pracy mogą być reprezentowani w różny sposób. Zasadniczo podmiot (organ) uprawniony do reprezentowania pracodawcy określają ustawy i przepisy wewnętrzne regulujące ustrój danego pracodawcy. Przy czym pracodawcę będącego osobą prawną reprezentuje jej organ (art. 38 k.c.) osobiście lub przez wyznaczoną do tego osobę (art. 31 k.p.). Zwykle więc danego pracodawcę reprezentuje albo uprawniony do tego organ (np. zarząd spółki), albo wyznaczona osoba (np. kadrowa).
Reprezentacja firmy w sprawach z zakresu prawa pracy może być jednak inna niż w sprawach cywilnych. Również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta