W sądach toczy się walka z kryzysem
Rośnie liczba pozwów wnoszonych przeciwko podmiotom zanieczyszczającym środowisko, a większość spraw kończy się korzystnie dla powodów.
Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez naukowców z Instytutu Badawczego Grantham przy London School of Economics, organizacje ekologiczne i aktywiści coraz odważniej wykorzystują pozwy jako narzędzie w walce z firmami oraz rządami, których działania szkodzą klimatowi oraz środowisku. W analizie wykorzystano dane dotyczące 2666 spraw związanych ze sporami klimatycznymi, sporządzonej przez Sabin Center for Climate Change Law na Uniwersytecie Columbia.
Konsekwencje podpisania porozumienia paryskiego
Pozwy klimatyczne zaczęły zyskiwać na popularności od momentu podpisania porozumienia paryskiego w 2015 r. Od tego czasu wniesiono ok. 70 proc. z nich, z czego zdecydowaną większość od 2020 r.
W ubiegłym roku przybyło ich co najmniej 230, z czego ok. 25 proc. pozwanych stanowiły korporacje. Historycznie przeciwko firmom złożono ok. 10 proc. wszystkich pozwów klimatycznych. 47 pozwów przeciwko rządom oraz firmom na świecie dotyczyło tzw. greenwashingu, czyli wprowadzania opinii publicznej w błąd poprzez fałszywe przedstawianie swoich działań jako przyjaznych dla klimatu lub środowiska.
W raporcie czytamy, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta