Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

„Zapis” do PPK osoby 55+ tylko na jej wniosek

04 lipca 2024 | Kadry i Płace | Anna Puszkarska

Podmiot zatrudniający ma obowiązek poinformować pracownika starszego niż 55 lat, ale młodszego niż 70 lat, że uczestnikiem PPK może on zostać tylko z własnej inicjatywy.

Pracownik zostaje „zapisany” do PPK nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) zatrudnienia – chyba że przed upływem tego terminu zadeklarował niedokonywanie wpłat do PPK albo jego zatrudnienie w tym podmiocie ustało. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika, który osiągnął 55. rok życia, ale nie ma jeszcze 70 lat, że „zapisanie” go do PPK nastąpi tylko wtedy, gdy złoży pracodawcy wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Do PPK nie można „zapisać” osoby, która ma już co najmniej 70 lat.

Po „zapisaniu” pracownika do PPK, od wypłaconego mu wynagrodzenia pracodawca oblicza i pobiera wpłaty do PPK, a następnie przekazuje je do instytucji finansowej. Uczestnik PPK, po spełnieniu wymagań określonych w ustawie o PPK, może skorzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej, a także może podjąć decyzję o finasowaniu wpłaty dodatkowej do PPK (pracodawca ma obowiązek poinformować go o tych uprawnieniach).

Po „zapisaniu” do PPK pracownik może skorzystać z pośrednictwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12915

Wydanie: 12915

Spis treści
Zamów abonament