Ostatni dzień roku szkolnego bez pracy ponadwymiarowej
Zwyczajowo przyjęło się, że nauczyciel, który ma zaplanowane godziny zajęć ponadwymiarowych w dniu zakończenia roku szkolnego (piątek), nie może domagać się wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
∑ Czy za dzień, w którym zwyczajowo nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze (rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego), nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, jeżeli w tym dniu zgodnie z planem miał realizować przydzielone na rok szkolny w arkuszu organizacyjnym godziny ponadwymiarowe? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 35 ust. 2 i 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 984 ze zm.) przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe jest składnikiem wynagrodzenia nau- czycieli wypłacanym z dołu według stawki osobistego zaszeregowania (z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy). Zgodnie z art. 39 ust. 4 KN jego wysokość jest ustalana na podstawie już wykonanych prac.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta